چاپ با دستگاه پلات و بنر و افست و دیجیتال و لمینت کاری - دارک گرافیک، نسلی نو در صنعت طراحی

چاپ

پلات و لمینت ، دیجیتال ، بنر ، فلکسی ، افست ، غرفه نمایشگاهی ، سازه های نمایشگاهی

 


عملکرد دستگاه پلاتر

 

t1300

پلاتر چیست؟

چاپ پلات | دستگاه چاپ پلات

دستگاهی ویژه که برای چاپ صفحات دارای طرح های گرافیک و یا ترسیم های عرض زیاد کاربرد دارد. نهایت عرض دستگاههای پلاتر( در بازار فعلی ایران)  ۱۵۰ سانتی متر است. چاپ های دستگاه پلات، در دسته چاپ عریض قرار دارند. یعنی چاپ تصاویر با عرض بالا (LARGE FORMAT ) بوسیله این نوع چاپ امکان پذیر است. پلاتر توانایی رسم خط، دایره و سایر شكل ها را داراست و به طور معمول این كار با حركت یك قلم روی یك صفحه كاغذی بزرگ صورت می پذیرد. دقت رسام در تهیه ترسیم ها بسیار زیاد است و اغلب با نرم افزارهای CAD صورت می گیرد. بیشتر برای چاپ نقشه ها و نمودارها استفاده می شود. از آنجایی که چاپگرها حداکثر کاغذهایی به ابعادA3 را می توانند چاپ کنند و در کارهای نقشه کشی به ابعاد بیش از این نیاز است لذا به منظور تولید خروجی های بزرگ از پلاترها استفاده می شود. در واقع پلاتر می تواند به سادگی با رسم نقطه های منفرد پرشمار گرافیک های پیکسلی خوبی ارایه دهد. پلاترها به دو گروه تقسیم می شوند. پلاترهایی که در آنها از کاغذ خاصی با پوشش ویژه استفاده می کنند الکترو استاتیک نامیده می شوند و پلاترهایی که از کاغذ های معمولی استفاده می کنند. پلاتر هم همانند سایر دستگاه های چاپ دیجیتال دارای هدهایی هست که بوسیله آن رنگ را بر روی انواع گوناگون کاغذ انتقال می دهد.نحوه کار بدینگونه است که فایل طراحی به وسیله کامپیوتر به ریز پردازنده دستگاه پلاتر انتقال پیدا می کند و رنگ از مخازن مخصوص به وسیله هدها بر روی کاغذ انتقال پیدا می کند.

انــواع پلاتر

  • پلاتر های عریض
  •  پلاتر های کم عرض
  • رسام ها (که صرفا جهت ترسیم نقشه و طراحی ساخته شده اند)

همانگونه كه گفته شد دستگاه پلاتر برای رسم خط طراحی شده است. خط مستقیم را می توان با استفاده از نقطه آغاز و پایان آن به دقت تعریف كرد، بنابراین پلاتر باید قلم خود را به نقطه آغاز حركت دهد و آن را پایین بیاورد سپس به نقطه پایان برود و دوباره قلم را بالا بیاورد. پلاتر به هر نقطه ای روی كاغذ می تواند دسترسی پیدا كند. دایره را نیز می توان به طریقی مشابه و با حركت مكرر قلم به نقاط انتهایی روی دایره رسم كرد. اما بیشتر پلاتر ها دارای رویه های درونی هستند كه دایره، بیضی و قوس ها را به طور كامل تهیه می كند. در این صورت كافی است كه مركز و شعاع دایره توسط كامپیوتر به پلاتر اطلاع داده شود تا باقی كار انجام داده شود .


عملکرد دستگاه چاپ دیجیتال

 

konica-minolta-bizhub-pro-c6501

انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال | چاپ دیجیتال چیست | چاپ دیجیتال لیزری | دستگاه چاپ دیجیتال

شیوه‌های چاپ در جهان از ابتدا تا کنون از چند روش اصلی خارج نیست. یکی از جدید ترین شیوه های مرسوم چاپ جهان، چاپ دیجیتال است که آن هم به نوبه خود به انواع مختلفی تقسیم می شود. چاپ دیجیتال در واقع بخش کوچکی از تکنولوژی های دیجیتال است که بر اساس ارتباط دستگاه های چاپ با کامپیوتر به منظور خواندن تصاویر دیجیتال و تبدیل آن به نسخه چاپی تعریف شده است. پیشگامان صنعت چاپ ، بر همین اساس چاپ دیجیتال را به زیرشاخه های روش جوهرافشان، روش الكتروفتوگرافی، روش ديجيتال نوری يا پرتوی، روش چاپ، روش حرارتی، روش تصعيد رنگ و ماركرهاي ليزري تقسیم کرده اند. در این مقاله تک تک این روش ها را به تفصیل معرفی می کنیم:

روش جوهر افشان

مرسوم ترین و شناخته ترین روش چاپ دیجیتال در کشور روش جوهر افشان است، عملکرد این دستگاه های چاپ بسیار شبیه پرینترهای جوهر افشان شخصی ، البته در ابعاد صنعتی و با عملکرد گسترده دستگاه های چاپ می باشد.  دستگاه و ابزار اين شيوه تنوع بسیار بالايی دارد و از انواع پرينترهای روميزی تا ابعاد عريض ۵ متر را در بر می گیرد. نحوه كار سيستم جوهرافشان به اين صورت است كه اطلاعات ديجيتال را توسط مركب‌های مايع به طور مستقيم روی كاغذ می نشاند. از آنجا كه در اين تكنولوژی نيازی به محمل ميانی برای انتقال تصاوير نيست و مركب بطور مستقيم توسط يك هد روی سطح چاپی انتقال می يابد، اين روش به عنوان اصيل‌ترين روش چاپ ديجيتال محسوب می شود. نازل رنگ ‌پاش اين دستگاه به طور كامل ديجيتالی عمل كرده و تنها از دو فرمان بپاش و نپاش پيروی می كند در نتيجه عوامل تاثيرگذار روي كيفيت چاپی به حداقل خود يعنی، نوع و جنس كاغذ همچنین شرايط اقليمی موجود كاهش می يابد. به همين جهت است كه خروجی چاپ به روش جوهرافشان بيشتر از ساير شيوه‌های چاپی كه عوامل مختلفی روی كيفيت چاپ آنها تاثيرگذار است -مانند محمل چاپی، تعادل آب و مركب و … قابل كنترل و نزديك به استانداردهای مد نظر است. سرعت پایین این روش باعث شده که نتوان آن را برای نسخه هایی که نیاز به چاپ تعداد زیاد دارند به کار برد، در این شیوه متخصصان چاپ دائما باید کیفیت جوهر دستگاه را بررسی کرده و از عدم اتمام آن اطمینان حاصل کنند.روشهای چاپ دیجیتال روش ديجيتال نوری يا پرتوی

 ديگر شيوه‌های پركاربرد چاپ ديجيتال، چاپ نوری نامیده می شود. در اين روش تصوير مورد نظر را از طريق تابش شعاع‌های نوری روی كاغذهای ويژه و حساس به نور – مشابه كاغذ عكاسی- ايجاد كرده و پس از مرحله ظهور ، تثبيت می نمايند. دستگاه‌هایی که اين روش را ممکن می کنند Photo Lab خوانده می شوند و در لابراتورهای عكاسی قابل ملاحظه بوده و استفاده می شوند واین دستگاه ها كيفيت چاپی بسيار بالايی دارند. درحال حاضر دستگاه‌های نوری با كيفيتی در ابعاد بسيار بزرگ ورقی و نيز رول توليد شده است. از مشكلات اصلی اين دستگاه‌ها می توان به دو مرحله‌ای بودن چاپ و ظهور اشاره کرد كه در دستگاه‌های امروزی به صورت اتوماتيك در داخل دستگاه انجام می گیرد. داروهای ظهور نيز همانند شيوه‌های چاپ عكس بسته به ميزان مصرف بایستی هر چندوقت يكبار تمدید شود.

روش الكتروفتوگرافی

در روش الکتروفتوگرافی مركب جامد پودری (تونر) يا مايع (شيوه ديجيتال مركبی) کاربرد دارد.

  •  روش تونری

اساس اين شيوه از طريق باردار كردن درام چرخانی توسط شعاع نور ليزر، تشكيل تصوير به وسيله مركب‌های پودری با نام تونر كه قابليت باردار شدن دارند و ذوب شدن اين تونرها روی سطح كاغذ، شكل می گيرد.

  •   روش ديجيتال مركبی

اين شيوه كه به جای پودر رنگ (تونر) از مركب‌های رنگی استفاده می كند، برای كارهای پرتيراژ كاربرد مناسبی دارد. خروجی اين دستگاه‌ها دارای كيفيت بسيار بالايی است ولی پيچيدگی تكنولوژی در اين نوع دستگاه‌ها باعث شده است كه از گستردگی سيستم‌های تونری برخوردار نباشند.

روش حرارتی

در روش حرارتی كه نیاز به كاغذ حساس به حرارت دارد حرارت نقش اساسی دارد، حرارت ناشی از ليزر و يا ماتريس های حرارتی با ايجاد فعل و انفعالات شيميايی بر روی سطح كاغذ حساس، رنگ و تصوير تولید می كند. استفاده از اين شيوه در دستگاه‌های كوچك تك رنگ مرسوم که تک برج هم خوانده می شود رایج است كه متداول‌ترين آنها دستگاه‌هاي فكس می باشند. در حال حاضر این شیوه چندان مرسوم نیست.

روش چاپ (Direct Imaging)

 به ماشين‌هايی گفته می شود كه محمل چاپی در درون آنها تعبیه شده و شركت‌های پرس‌تك و هايدلبرگ به آنها DI می گویند. درون این دستگاه های پلیت جاگذاری شده است. سيستم تهيه پليت در اين چاپگرها درست مشابه تهيه پليت در پيش از چاپ افست به روش ديجيتال (كامپيوتر به پليت) است. این دستگاه ها تمام اتوماتیک بوده و توسط کامپیوتر مدیریت می شوند، به این ترتیب اطلاعات را به صورت فایل دیجیتال دریافت می کنند. دقیقا به همین دلیل برای چاپ های تعداد پایین توصیه نمی شوند .

ماركرهاي ليزري

 

 این شیوه مخصوص صنایع تولیدی می باشد. اين دستگاه‌ها با قابلیت استفاده كاربردی كه براي درج اطلاعات روی خط توليد محصولات، دارند طرفداران بی شماری در صنایع تولیدی پیدا کرده اند. در ماركرهای ليزری اشعه ليزر با سوزاندن و حرارت، تصوير را بر روی سطح مورد نظر ايجاد می كند. اين دستگاه‌ها سرعت بالايی دارند و به همین دلیل هزینه بر هستند.

روش تصعيد رنگ

 اين شيوه از درون چاپ حرارتی زاده شده و كيفيت و سرعت مناسبی دارد. در اين دستگاه‌ها مواد رنگی بر روی سلفون‌هايی قرار دارد كه پرتوهای گوناگون مانند ليزر و يا ماتريس‌های حرارتی،‌ رنگ را از روی نوارهای سلفون بخار كرده و بر روی كاغذ ثبت می كند. کیفیت چاپ این دستگاه ها به حدی است که باعث رواج آنها در عکاسی ها شده است. ابعاد چاپی به طور معمول كوچك‌ است و دستگاههایش هم چندان گران نیست اما هزینه چاپ توسط آن بسیار گران است. در اين روش امكان چاپ روی كاغذهای متنوع وجود داشته و در گذشته برای بنر تبلیغاتی استفاده می شد.


عملکرد دستگاه لمینت

62_yh_wide_format_roll_laminator_for_hot_and_cold_lamination__44922_zoom

لمینت چیست

چاپ لمینت | چاپ لمینت فوری

لمینت برای حفظ آثار چاپی به کار می رود در واقع لمینت کردن به معنی استفاده از لایه نازکی بر رو یا پشت صفحه چاپی می باشد که آن را در برابر رطوبت و تغییر دما حفظ می کند. لمینت در واقع حالت مایع دارد و انواع مایع لمینت بر روی سطوح مختلف عمل چاپ غیر مستقیم را انجام می دهد.

Print- Laminate

از لحاظ روش ها و فرآينده های لمينت كردن اصولا تقسيم بندی های خاصی در بازار كار وجود دارد. براي مثال براق و مات يا سرد و گرم. اما كلا مفهوم اين روش در بردارنده پوش با سطوح پلاستيكي است. سطوح پلاستيكي هم البته در اين جا ویژگيهای خاصی دارند از لحاظ، ضخامت ( برحسب ميكرون) و ابعاد (رول يا شيت بسته به نوع دستگاه).

لمینت چاپ نیست، بلکه بعد از اینکه کار چاپ می شود آنرا پرس یا لمینت می کنند که با عرض های مختلف دستگاه های آن در شرکت ارایه می شود،.لمینت دو نوع می باشد شامل لمینت گرم و سرد که سرد آن نازکتر، تقریبا زیباتر، ظریفتر و گران تر است. ولی لمینت رایج لمینت گرم بصورت مات یا براق است که معمولا برای کارهای بزرگ یا همان لارج فرمت یا پلات استفاده می شود. متداول ترين روش لمينت روش گرم است كه در آن پوشش پلاستيكي را با حرارت بر روي سطح مي كشند. اين كار از قديم هم رايج بود كه به آن در اصطلاح عام به آن پرس مي گفتند و براي كارها در قطع كوچك بود. دستگاه هاي امروزي البته بيشتر رول هستند و در كشور ما آنرا بيشتر در چاپخانه هايي كه دستگاه هاي چاپ ديجيتال دارند مي توان يافت. لمينت با اين روش به دو صورت مات و براق صورت مي گيرد و مي توان پشت و روي كار را به هر دو صورت لمينت كرد.

روش سرد بيشتر براي محافظت از سطح كار چاپ شده و ايجاد جلوه هاي هنري است. تفاوت اين روش با روش گرم در نبودن حرارت و بكار بردن يك لايه بسيار نازك در اين سيستم است و مي توان گفت كه معادل كار سلفون كشي است. البته اين كار با پاشيدن مواد مايع خاص پليمری هم امكان دارد كه به آن كوتينگ می گويند.اصولا بعد از پلات کار چاپ شده آن را لمینت می کنند. لمینیت، شدت رنگ‌ها و کنتراست رنگی در تصاویر چاپ شده را بهبود می‌بخشد. تصاویر چاپ شده با رنگ‌های درخشان، بیانگر کیفیت بالاتری هستند. لمینیت مانع از چین و چروکیدگی، لک‌شدن، آفتاب خوردگی، سیاه شدگی، پریدگی رنگ و یا چربی، اثر انگشت و سایر آسیب‌های موجود در محیط، بر کار چاپ شده می‌شود. دستگاه لمینت عمل لمینت کردن را انجام می دهد از این دستگاه در کشور نمونه های متعددی با کیفیت های متفاوت وجود دارد از این رو قبل از انتخاب چاپخانه مورد نظرتان حتما دستگاه ها را مشاهده و از کیفیت مواد اولیه اطمینان حاصل کنید.

پشتیبانی آفلاین

تمامی اپراتور ها آفلاین هستند ، شما میتوانید سوال خود را در کادر زیر وارد کنید. در کمترین زمان پاسخ به ایمیل شما ارسال می شود